Делчево

У Делчеву ће се одржати свечана манифестација поводом обележавања 100 година од добијања статуса града, у оквиру које ће 7. септембра 2012. године бити одржано Прво интернационално вече хумора и сатире.

Поред македонских афористичара и гостију из Бугарске, из Србије пут Македоније крећу Миодраг Стошић, Владица Миленковић и Горан Радосављевић, који су уједно и приређивачи Алманаха афористичара „Афотека“, а који ће овом приликом први пут бити званично представљен.

Град Делчево се налази на истоку Македоније, близу границе са Бугарском, и слави 100 година од добијања Градске управе тадашњег Царевог села. Поводом обележавања овог јубилеја поред поменуте вечери хумора и сатире биће одржана и друга културно-уметничка дешавања, спортске активности и друге свечаности у два дана, 7. и 8. септембра, колико ће трајати ова манифестација укључујући и прославу Дана независности Македоније.

(Погледајте каталог PDF, 601kB)

Како је било после одржане вечери хумора и сатире преноси сајт kanal77.com.mk

Афоризмот е ограда меѓу човекот и сите глупости на овој свет, а ако сакаш на некого да му ја кажеш вистината, тогаш задолжително насмеј го за да не те убие, ова се пораките од балканските афористичари на Првиот ревијален фестивал на хуморот и сатирата  што се одржа во Делчево со што овој македонски град  се запиша во картата на градовите кои имаат свои фестивали  на кратката литературна творба-хумотот и сатирата, која ги жигосива сите апсурди современието.

– Оваа година фестивалот имаше ревијален карактер, од година планираме да стане традиција и да се доделуваат награди од неколку области, вели Миле Горгијоски, афористичар од Делчево.

Истакна Миле Горгијоски, афористичар од Делчево. Инаку, на Првата интернационална вечер на хуморт и сатирата пред делчевската публика се претставија 7 афористичари од Македонија и од Србија, а афоризмите кои се читаа и на македонски и на српски јазик беа дел од нивните книги, Антологија на балканите афорими и збирката Афотека.

– Афотека е крстана по аптека, бидејќи афоризмот, односно книгата е лек, вели Горан Радосављевиќ, афористичар од Србија.

– Не очекувавме толку добар прием и толку бројна публика. Знатее ние живееме во овој свет, во свет во кој секој сака да ти ги земе парите, срцето душата и единствено што можеш да направиш е во главата да останеш нормале и на сето тоа понекогаш да се насмееш вели Миодраг Стошиќ, афористичар од Србија,

– Јас шпартам низ целиот Балкан, ова е една од најдобрите вечери на хуморт и сатирата, публиката ги прифати афоризмите политичарите кои беа во првиот ред се насмеаја и се покажа дека афоризмот и сатирата не се толку лоши, како што се прикажуваат, вели Васил Толевски.

Истакнаа афористичарите Горан Радосављевиќ, Миодраг Стошиќ и Васил Толевски. Организацијата на фестивалот беше на Здружението на хумористи и сатичари Остенови, со поддршка на Општина Делчево, а   по повод одбележувањето на 100 годишнината од прогласувањето на тогашното Делчево, Царево Село, во градска управа.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.